Brokuł

Brokuł. Rozsada brokułów pod koniec miesiąca powinna być już gotowa do posadzenia na miejsce stałe. Pod brokuły przeznaczamy pole nawiezione w jesieni obornikiem albo wiosną kompostem, na którym poprzednio nie uprawiano roślin kapustnych. Pole, nie nawiezione w jesieni nawozami.fosforowo- potasowymi, nawozimy obecnie, stosując na 10 m2 0,4-0,5 kg saletrzaku lub 0,6-0,8 kg saletry amonowej (1/3 nawozów azotowych w kwietniu, a resztę przeznaczamy do nawożenia pogłównego), 0,3-0,4 kg superfosfatu i 0,3-0,4 kg soli potasowej 40-procentowej, po czym glebę płytko przekopujemy i grabimy. W ciągu kwietnia możemy brokuły siać na rozsadniku, tak jak średnio wczesne i średnio późne kapusty głowiaste.

Kalarepa. W pierwszych dniach kwietnia można sadzić kalarepę pod osłonami z folii, a około połowy kwietnia do gruntu.

Glebę pod kalarepę uprawiamy tak, jak pod inne rośliny kapustne. Ponieważ źle reaguje nazbyt świeży obornik, uprawiamy ją w drugim roku po oborniku. Można również nawozić ją kompostem. Z nawozów mineralnych dajemy na 10 m2 po 0,2-0,3 kg saletrzaku, superfosfa- tu i soli potasowej 40-procentowej jeże li uprawiamy ją wyłącznie na nawozach mineralnych bez stosowania kompostu zwiększamy te dawki o około 50%.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>