Gęstość siewu nasturcji

Gęstość siewu nasturcji: A -odmian długopędowych, B – odmian karłowych ift nasturcja nie znosi przymrozków, wysiewa się ją w pierwszej połowie maja, ponieważ nasiona kiełkują dopiero po 15, a nawet po 20 dniach. Gęstość siewu zależy od odmiany (rys. 124). Odmiany długopędowe sieje się w rzędach wyznaczone co 40-50 cm, a odmiany karłowe gęściej, w rzędy co 30 cm. W rzędzie rozmieszcza się nasiona co 15-20 cm, po dwa razem na głębokość 2-3 cm. Nasturcja dobrze i bujnie rośnie nie tylko w słońcu, ale i w półcieniu, w którym jednak kwitnie mniej obficie i jeśli cień powodowany jest przez rosnące w pobliżu drzewa, wymaga obitszego podlewania.

Oprócz nasturcji w maju sieje się do gruntu kilka gatunków, które można było posiać już w kwietniu. Opóźniony nieco termin siewu powoduje późniejsze zakwitanie, co może być wykorzystane przy uprawie kwiatów specjalnie nadających się do cięcia. Kilkakrotne siewy, rozłożone w czasie, przedłużają okres kwitnienia tych roślin. Dotyczy to lewkonii, która posiana w maju zakwitnie w sierpniu, nagietków, które zakwitną w lipcu, groszku i rezedy. Można wysiewać jeszcze, na przykład na rabacie z wcześnie przekwitającymi roślinami cebulowymi, portulakę i smagliczkę. Początek maja jest też ostatnim terminem siewu słonecznika ozdobnego i wilca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>