Kalafior

W pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia siejemy na rozsadniku nasiona kapust odmian średnio wczesnych i średnio późnych. Z odmian kapusty białej uprawiamy: z średnio wczesnych Jubileuszową i Sławę z Enkhuizen, a z średnio późnych Brunświcką i Grębałowską z średnio późnych odmian kapusty włoskiej Vertus, a z średnio późnych odmian kapusty czerwonej Kissendrup i Holenderską. Siew na rozsadniku powinien być rzadki, ponieważ siewek nie pikujemy siejemy w rzędy co 10 cm. Zaraz po wzejściu roślin, dla ochrony przed pchełką, opryskujemy je Owado- fosem płynnym 50. Odmiany te sadzimy na miejsce stałe, gdy rozsada ma 4-6 liści.

Kalafior. Rozsadę kalafiorów, przygotowaną w inspekcie, sadzimy do gruntu nieosłoniętego, zależnie od przebiegu pogody, w ciągu kwietnia, a pod tunele foliowe o 10-15 dni wcześniej. Uprawa gleby pod kalafiory jest taka sama jak pod kapusty głowiaste. Kalafiory uprawia się przeważnie w pierwszym roku po oborniku, stosując takie same dawki nawozów mineralnych w takich samych terminach jak pod kapustę, należy jednak unikać przenawożenia azotem, gdyż zmniejsza to ścisłość róż.

W ciągu kwietnia siejemy w inspekcie lub na rozsadnik kalafiory odmian Ra- pid, Master, Erfurcki 150, Brio, Idol, Zelandia, Pionier. Rozsada powinna być przepikowana do doniczek, gdyż wówczas przyjmuje się lepiej po posadzeniu do gruntu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>