Pomidory

Pomidory uprawia się wyłącznie z rozsady wyprodukowanej w inspekcie. Termin ich siewu zależy od tego, na kiedy chcemy mieć rozsadę produkcja rozsady trwa około 50 dni. Do uprawy w gruncie nieosłoniętym siejemy je więc na początku kwietnia. Wcześniejszy siew jest możliwy, jeżeli się dysponuje większą powierzchnią inspektu, co umożliwia pikowanie w większej rozstawie. Do uprawy, pod folią siejemy o 10-14 dni wcześniej. Nasiona należy przed siewem zaprawić. Gdy siewki rozłożą liścienie przystępujemy do ich pikowania w rozstawie 8-10×10-15 cm. Bardzo wskazane jest pikowanie rozsady do doniczek lub do pierścieni foliowych o średnicy 8-10 cm, umieszczenie ich w inspekcie i rozstawianie w miarę wzrostu roślin. Rozsada przygotowana w doniczkach w chwili sadzenia do gruntu może mieć już pierwszy kwiatostan. Podczas pikowania należy odrzucać wszystkie siewki słabe i takie, które nie wysunęły liścieni z łupiny nasiennej. Temperatura w inspekcie powinna wynosić 16-20°C w dzień i 14-16°C w nocy. Krótkotrwały spadek temperatury do kilku stopni powyżej 0°C nie jest szkodliwy, jeżeli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, rozsada zostaje uszkodzona i nie otrzyma się jużz niej silnych i plennych roślin. Rozsada wymaga podlewania (bez moczenia liści), nawożenia pogłównego, najlepiej mieszanką nawozową, i umiarkowanego wietrzenia.

Papryka. Wymagania papryki co do temperatury są bardzo duże. Można ją uprawiać w gruncie tylko w najcieplejszych regionach kraju lub na stanowiskach o wystawie południowej, wybierając miejsce osłonięte od wiatrów i dobrze nasłonecznione. Papryka wymaga dużej ilości wody, jej niedostatek w glebie i zbyt mała wilgotność powietrza w okresie kwitnienia i owocowania powodują zrzucanie kwiatów i zawiązków, a owoce, które się zawiązały są mniejsze i mniej mięsiste.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>