Rośliny przyprawowe

Uszczykiwanie groszku pachnącego dziej zasobnych rośliny rosną bujniej, trzeba więc przeznaczyć więcej miejsca na każdą z nich). Mniej popularna od maciejki rezeda pachnie równie intensywnie, ale kwitnie nieco krócej. Wysiewa się ją kilkakrotnie, w odstępach dwu- trzy-tygodniowych. Podobnie kilkakrotnie wysiewa się groszek pachnący (patrz „Marzec”). Zaraz po wzejściu groszek, . rosnący bardzo intensywnie, nawozimy pogłównie saletrą w ilości 2 dag/m2. Groszek z doniczki kwitnie 2-3 tygodnie wcześniej od wysianego do gruntu. Dla lepszego rozkrzewienia uszczykuje się siewki nad 2 lub 3 liściem (rys. 108). Ze względu na bujny wzrost groszek wymaga podpór niemal zaraz po wzejściu. Podpory powinny mieć 1,2-1,5 m wysokości. Jako podpór można użyć gałązek niektórych krzewów. Jedynie karłowa odmiana ‘Knee Hi’ nie potrzebuje wysokich podpór. Nadal można wysiewać jeszcze smagliczkę i mak (patrz „Marzec”). Można też jeszcze wysiewać wprost do gruntu nagietki, a rośliny z przerwania rozsadzić.

Sadzenie rozsady. i\la rabaty kwiatowe sadzi się wcześniej przygotowaną rozsadę lwiej paszczy i lewkonii. Nie polecane jest sadzenie lewkonii po kapuście, gdyż na obu tych roślinach występuje ta sama choroba – kiła kapusty.

Groszek wysiany wcześniej do doniczek sadzi się już w pierwszej dekadzie kwietnia do gruntu. ROŚLINY DWULETNIE. Z tej grupy roślin sieje się na rozsadni- ku dzwonek ogrodowy. Można także sadzić na miejsce stałe rozsadę bratków i niezapominajek.

One comment to Rośliny przyprawowe

  • Koriwn  says:

    Ja u siebei mam np oregano czy bazylie, uwielbiam takie swieze zerwane liscie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>