Siedmiolatka

Siedmiolatka. Jest trwałą rośliną zielną, plonującą przez 3-4 lata. Plonuje na wiosnę. Tworzy kępki składające się z większej liczby samodzielnych cebulek, o lekko zgrubiałej dolnej części i ciemnozielonym szczypiorze.

Siedmiolatka może zimować w gruncie. Wznawia wegetację już przy kilku stopniach powyżej 0°C znosi też zaciemnienia. Glebę przed sadzeniem nawozimy obornikiem lub kompostem w ilości 20-30 kg na 10 m2, a ponadto stosujemy 0,3-0,5 kg saletrzaku lub saletry amonowej, 0,4-0,6 kg superfosfatu i 0,3-0,4 kg soli potasowej 40-procento- wej. Siedmiolatkę rozmnaża się tak samo, jak szczypiorek, tj. przez podział starszych roślin (kępek), z rozsady albo z siewu wprost do gruntu. Rozmnożona z podziału kępek wczesną wiosną plonuje już w następnym roku. W marcu wysiewa się nasiona do inspektu. Rośliny te zaczną plonować w drugim roku. W marcu wysiewa się też nasiona wprost do gruntu te rośliny zaczną plonować dopiero w trzecim roku po wysiewie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>