W maju rozpoczynają żerowanie na różach

Groźną chorobą popularnej w ogrodach lilii białej jest szara pleśń, powodująca duże straty i niekiedy doprowadzająca do całkowitego zniszczenia roślin. Aby zapobiec chorobie już w połowie maja należy opryskiwać rośliny kilkakrotnie, w odstępach 10-14-dniowych, jednym z następujących preparatów: Benlate, Fundazol, Cynkotox, Topsin, Sadoplon. Opryskuje się również glebę wokół roślin. Zaniedbanie opryskiwań profilaktycznych prowadzi do wystąpienia choroby. Wtedy na pąkach kwiatowych roślin nie chronionych pojawiają się wielkie, gnijące plamy, miejscami pokryte brunatnoszarą, pleśniowatą grzybnią z nalotem pylących zarodników. Przy większym zagęszczeniu roślin plamy występują również na liściach. Są okrągławe, bladożółte z ciemnoczerwoną obwódką.

W maju rozpoczynają żerowanie na różach larwy nimułki różanej. Charakterystycznie wygięte w kształcie litery C, żerują wewnątrz rurkowato zwiniętych młodych listków, wygryzając miękisz w blaszce liściowej. Opanowane róże należy opryskiwać parokrotnie w odstępach 10-14-dniowych Foschlorem lub Bi 58. Ten ostatni preparat jest również skutecznym środkiem w walce z larwami pędówki zwiota. Larwy te żerują wewnątrz części wierzchołkowej pędów posuwając się ku dołowi. W następstwie żerowania zaatakowane pędy w czerwcu zwisają, brunatnieją i usychają.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>