Warzywa psiankowate

Ziemniak. Podkiełkowane w lutym -ziemniaki sadzimy na miejsce stałe na przełomie marca i kwietnia. W razie spadku temperatury poniżej 0°C, pędy nadziemne mogą zmarznąć i, mimo że wybiją nowe pędy, opóźni to znacznie plonowanie.

W początkowym okresie wzrostu wymagania ziemniaka co do wody są nieduże, w miarę wzrostu roślin znacznie się zwiększają. Ziemniaki należy sadzić na glebie szybko nagrzewającej się na wiosnę, raczej lżejszej, przewiewnej w miejscu nasłonecznionym. Uprawia się je przeważnie w drugim roku po oborniku, stosując nawozy mineralne w ilości na 10 m2: 0,3 kg siarczanu amonowego lub saletrzaku, 0,35 kg super- fosfatu i 0,4 kg soli potasowej 40-pro- centowej. Uprawianym na glebie uboższej dobrze jest dać w jesieni dobrze przefermentowany obornik w ilości 20- 30 kg na 10 m2 i wtedy obniżyć nawożenie mineralne o mniej więcej 1/3.

Około połowy marca można już sadzić podkiełkowane ziemniaki pod folię, a jeszcze nieco wcześniej do inspektu ziemię zasila się dając po 30 g saletry amonowej i superfosfatu i 15 g soli potasowej 40-procentowei na 1 okno. Warstwa ziemi w inspekcie powinna mieć około 20 cm grubości. Pod oknem sadzi się 10-12 sadzeniaków na głębokość około 5 cm.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>