Ziemniak

W drugiej dekadzie maja sadzimy paprykę i oberżynę do inspektu, opróżnionego po rozsadach, przeznaczając pod okno 9 roślin papryki o silnym wzroście, a 15 – o słabym wzroście, natomiast oberżyny 6-8 roślin. Na noc inspekt nakrywamy oknami i nie zdejmujemy ich w razie chłodów także w dzień. Zwłaszcza oberżynę należy w naszym klimacie uprawiać tylko w inspekcie albo pod folią.

Ziemniak. Uprawiane w gruncie ziemniaki obredlamy co 2 tygodnie aż do chwili ich zakwitnięcia. Obredlanie sprzyja zawiązywaniu się licznych bulw. W maju stosujemy również dokarmianie ziemniaków saletrą (0,3 kg na 10 m2).

Ziemniaki uprawiane w inspekcie al- ba pod folią obsypujemy tak samo, jak uprawiane w gruncie i bardzo intensywnie wietrzymy, a jeśli rosną słabo – dokarmiamy je dając na 1 okno lub 1,5 m2 pod folią 5 g saletry amonowej, 6 g su- perfosfatu i 5 g soli potasowej 40-pro- centowej. Nawozy przykrywamy przez obsypywanie roślin. Około połowy maja usuwamy okna z inspektów i namioty foliowe. Podkiełkowane przed sadzeniem ziemniaki powinny być w końcu maja gotowe do zbioru. Pierwsze 2-3 zbiory przeprowadzamy zwykle przez tzw. podbieranie tzn. rozgarniamy ziemię przy roślinie i ręcznie wybieramy bulwy, które mają co najmniej 3 cm średnicy, po czym nagarniamy ziemię i rośliny dobrze podlewamy. Częstsze podbieranie daje wprawdzie większy pion najwcześniejszy, ale obniża znacznie plon ogólnyzjednostki powierzchni. Dlatego po dwukrotnym podbieraniu należy przeprowadzić zbiór całkowity, z chwilą gdy większość bulw osiągnie już odpowiednią wielkość.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>